Szukaj w ofercie

7 pytań, na które musisz znać odpowiedzi, aby nadać swojemu życiu cel

Masz jakiś talent. To jest pewne. Pytania, na które musisz znać odpowiedzi brzmią: co zamierzasz z nim zrobić i jakim wartościom ma służyć Twoje życie? Dlaczego to ważne? Musisz wiedzieć, co najbardziej w przyszłości chciałbyś robić. Praca wypełni dużą część Twojego życia, dlatego świadomość tego, w jakim kierunku chcesz pójść jest bardzo ważna. Pomyśl o efekcie końcowym - jaki ślad chcesz po sobie pozostawić? W czym chcesz mieć swój udział? To nasza wyjściowa.

W jakich dziedzinach czujesz się ekspertem?

Dużo już wiesz. To również jest pewne. Masz sporą wiedzę ogólną i specjalistyczną, która mieści się w różnych szufladach w Twojej głowie. Dużo wiesz o samochodach? Sporcie? Zarządzaniu? W tym punkcie zakres wiedzy nie ma znaczenia. Stwórz katalog wszystkiego co wiesz, a następnie na tej podstawie wybierz swoje ulubione tematy. To ważne, ponieważ musisz wiedzieć jaką już posiadaną wiedzę chciałbyś stosować w życiu i w pracy.

Jakie masz umiejętności uniwersalne?

Masz dużo umiejętności. To również niezaprzeczalny fakt. I chociaż w tym miejscu możesz się ze mną nie zgadzać, za chwilę rozwiejemy Twoją niepewność. Masz umiejętność pracy z ludźmi (umiejętności społeczne), potrafisz pracować z danymi liczbowymi (umiejętności numeryczne), a może satysfakcję daje Ci tworzenie i projektowanie (umiejętności związane z oryginalnością i kreatywnością) lub obsługiwanie różnych urządzeń i kontrolowanie ich pracy (umiejętności manualne)? Pytanie w tym zakresie, to: które umiejętności dają Ci najwięcej zadowolenia?

Czy lubisz pracować z ludźmi?

Każda praca w mniejszym lub większym stopniu wiąże się z kontaktami z ludźmi. To także pewne. To, kim się otaczamy jest bardzo ważne, ponieważ w pracy będziemy spędzać dużą część każdego dnia. Jedna praca może polegać na kontaktach ze współpracownikami, a inna z Klientami. Aby być skutecznym pracownikiem będziesz musiał czerpać satysfakcję z kontaktów z ludźmi, z jakimi przyjdzie Ci pracować. Jeśli natomiast uważasz, że praca wśród ludzi nie jest dla Ciebie, wybierz zawód freelancera.

W jakich warunkach lubisz pracować?

Na to pytanie może pomóc Ci mały powrót do przeszłości i przypomnienie sobie czego nie lubiłeś w poprzednich miejscach pracy czy w szkole. Zrób sobie listę, na której spiszesz dokuczliwe warunki, w jakich na pewno nie chcesz pracować oraz ich przeciwieństwa, które automatycznie stworzą listę będącą Twoim kluczem do wydajności. Odpowiedz sobie między innymi na pytania czy wolisz: pracę w ruchu (np. turystyka, sport, produkcja) czy przy komputerze (np. marketing, reklama, IT, grafika), samodzielne stanowisko pracy (freelancer) czy takie gdzie jest umiarkowany lub duży stopień nadzoru (agencja lub korporacja). Pozwoli Ci to stworzyć listę zawodów czy miejsc pracy, w których będziesz się dobrze czuć.

Gdzie i jak chciałbyś żyć?

To gdzie mieszkamy, z kim i w jakim stylu jest bardzo ważne. Kolejny fakt. Chcesz ciągle podróżować i praca z dowolnego miejsca na ziemi nie jest dla Ciebie wyzwaniem? Chcesz pracować elastycznie z domu czy z biura od 8:00-16:00? Wypisz swoje preferencje co do miejsca zamieszkania, zaczynając od swoich poprzednich miejsc i wypisując to, co Ci w nich przeszkadzało, co zapamiętałeś negatywnie. Następnie przełóż czynniki negatywne na pozytywne - wpisując ich przeciwieństwa, a na tej podstawie stwórz osobisty ranking miejsc spełniających te kryteria. Jeśli masz drugą połówkę, niech ona także stworzy swoją listę.

Na jakim stanowisku chciałbyś pracować i ile zarabiać?

Nad przyszłym stanowiskiem i wynagrodzeniem trzeba zastanowić się jeszcze na etapie planowania pracy i zawodu, jaki chcielibyśmy wykonywać w przyszłości. Ważne jest to, na jakim poziomie w strukturze firmy chciałbyś pracować: widzisz siebie jako członka zespołu, kierownika, menedżera, a może szefa? Do jakiej płacy dążysz - jakie jest Twoje minimum, a jakie Twoje wynagrodzenie docelowe? Stwórz listę miesięcznych wydatków, aby określić swoje minimalne wymagania finansowe.   

Chcesz stale się uczyć i podnosić swoje kwalifikacje?

Świat stale się zmienia i trzeba uczyć się przez całe życie. To także prawda. Wybrany przez Ciebie zawód może wymagać tego, że będziesz musiał być na bieżąco z informacjami z branży, brać udział w szkoleniach i kursach czy zainteresować się dodatkowym, uzupełniającym kierunkiem. W dzisiejszych czasach wielu z nas stanie przed koniecznością przebranżowienia. Ale nie bój się zmian - planuj i ucz się. Oferta edukacyjna Centrum Edukacji Copernicus sprawi, że BĘDZIESZ GOTOWY NA ZMIANY. TO FAKT!