Szukaj w ofercie

Motywacja – a co Ciebie napędza?

Ania chce schudnąć, więc przechodzi na dietę. Franek chce wyrzeźbić swoje ciało, więc chodzi na siłownię. Kinga chce nauczyć się hiszpańskiego, więc codziennie poświęca godzinę czasu na naukę. Wszyscy stawiamy sobie jakieś cele i dążymy do tego, żeby je spełnić. Jednak jak wytrwać w swoich postanowieniach? Jedno słowo. Motywacja.

Motywacja jest obecna w życiu każdego z nas. Tym bardziej teraz, po wakacjach, kiedy trzeba zmotywować się do nauki i pracy. Dla większości motywacja to impuls, chwilowy przypływ energii i chęci działania. Jednak w rzeczywistości to znacznie więcej. To świadoma energia, której każdy z osobna potrzebuje, żeby rozpocząć działanie, wytrwać w nim i osiągnąć wymarzony cel. Poniżej przedstawiamy parę fajnych sposobów, które pomogą Ci się zmotywować.

Każdy ma swoje powody

Pierwszy, ale najważniejszy krok. Nigdy nie będziesz naprawdę zmotywowany, jeśli nie będziesz dokładnie wiedzieć, po co, i dlaczego się uczysz. Każdy z nas spotkał się kiedyś z chwilą, w której nauka była zupełnie bezcelowa, wydawała się bez sensu. Przypomnij sobie taką chwilę. Mając ją w pamięci, stwórz listę plusów, korzyści, które płyną z nauki. Jeśli masz jakieś refleksje podczas nauki (np. dlaczego podjęcie tego działania pomoże w osiągnięciu celu?), notuj je. Każdy powód będzie motywacją. Można to odnieść nie tylko do nauki, ale także do pracy i innych aktywności.

Przestrzeń ma znaczenie

Da się zauważyć, że trudno być zmotywowanym w miejscu, które jest nieprzyjemne lub przytłaczające. Staraj się uczyć lub pracować w miejscu, w którym czujesz się komfortowo – unikniesz czynników rozpraszających uwagę. Każdy z nas jest inny. Niektórym odpowiada miejsce do nauki, w którym panuje bałagan. Inni natomiast lepiej skupiają się w dobrze zorganizowanej i czystej przestrzeni. Najważniejsze jednak, żeby miejsce do nauki było inspirujące. Przed rozpoczęciem nauki, warto, żebyś upewnił się, czy wszystkie potrzebne materiały do nauki masz pod ręką. Dzięki temu, nie będziesz odczuwał potrzeby, żeby wychodzić z pokoju, a to wpłynie na zwiększenie skupienia i produktywności.

Mapa marzeń

Motywacja może napływać z wielu stron. Niektórzy lubią słuchać przemówień motywacyjnych - godzinami przesiadują i oglądają filmiki TED talks. Inni wolą czytać artykuły, które wypełnią ich chęcią do podjęcia działania. Istnieje jednak jeden, szczególny wyzwalacz, który jest znany jako mapa marzeń. Jest to nic innego, jak kolaż inspirujących słów, zdjęć, cytatów, czy też rysunków. Całość została zaprojektowana tak, aby wzbudzać motywację i ułatwiać skupianie się na celach. Jest to bardzo czasochłonna metoda, ale zapewni Ci dzienna dawka energii. Warto umieścić mapę myśli w miejscu, do którego często kierujemy swój wzrok, kiedy spędzamy czas w domu, czy w miejscu pracy. Dla niektórych może być to lodówka, dla innych tablica przy biurku. Każde tego typu miejsce jest dobre.

Zasada 5 sekund

Jedna z najkrótszych, ale też najbardziej skutecznych technik motywacyjnych. Została przedstawiona przez Mel Robbins podczas programu „How to stop screwing yourself over?” w ramach TEDx Talks w San Francisco. Metoda ta polega na wykorzystywaniu impulsu, który dociera do każdego. Jeśli nie wykorzystasz impulsu i nie przekształcisz go w czynność podczas 5 sekund, podświadomie pociągniesz za hamulec bezpieczeństwa i zabijesz pomysł. Brzmi to dosyć brutalnie, ale niestety tak to właśnie wygląda. Czas na przykład. Dociera do Ciebie impuls, żeby wstać, zacząć tańczyć, podczas gdy zespół gra muzykę na żywo. Jeśli nie wstaniesz w ciągu 5 sekund, pociągniesz za hamulec bezpieczeństwa. Tak krótki czas, a ma tak wielki wpływ na nasze kolejne działania.

Każda technika motywacji jest inna. Najważniejsze jest to, aby znaleźć taką, która będzie pasowała bezpośrednio do Twojego charakteru, stylu pracy i nauki.