Szukaj w ofercie

Opiekun medyczny

Pomagam, wspieram, rozmawiam – tak najczęściej mówią o sobie osoby, które pracują jako opiekun medyczny. To praca dla osób z wielkim sercem, dająca niesamowitą satysfakcję.

 

Pomagam, wspieram, rozmawiam – tak najczęściej mówią o sobie osoby, które pracują jako opiekun medyczny. To praca dla osób z wielkim sercem, dająca niesamowitą satysfakcję.

Pomaganie daje moc

Badania wskazują, że już około 15 miesiąca życia przejawiamy zachowania altruistyczne. Nawet małe gesty, takie jak rozmowa z drugim człowiekiem, czy pomoc w zakupach mogą sprawić drugiej osobie radość. Podobno pomaganie uzależnia. Tak, dlatego, bo wyzwala wiele pozytywnych emocji, wszystko przez wydzielanie dopaminy w naszym organizmie. Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Yaletwierdzą, że pomaganie zmniejsza poziom stresu. Chyba warto?

Jakie predyspozycje muszę mieć, żeby pracować w zawodzie opiekuna medycznego?

Predyspozycji, które są konieczne, żeby zostać opiekunem medycznym jest kilka. Pozytywne nastawienie do ludzi i świata, pomoże drugiej osobie w zauważaniu małych rzeczy, które mogą cieszyć w codziennym życiu. Umiejętność słuchania i odpowiadania na potrzeby drugiej osoby to cechy, dzięki którym osoba, którą otoczyłeś opieką poczuje się ważna. Odporność na stres, cierpliwość czy umiejętności organizacyjne też przydadzą się w tym zawodzie. Satysfakcję możesz czerpać z uśmiechu innych ludzi, i ich wdzięczności, za codzienną pomoc i wsparcie. Nie zapominaj, że oprócz kompetencji miękkich, osoba, która chce pracować w zawodzie opiekuna medycznego musi być osobą wykształconą – potrzebna jest duża wiedza z zakresu opieki nad chorym, ale w tym akurat... my możemy Ci pomóc!

Na czym polega praca w zawodzie opiekuna medycznego?

Praca w zawodzie opiekuna medycznego to pomoc w codziennym funkcjonowaniu swojego podopiecznego. Wsparcie w zakresie poruszania się, odżywiania czy higieny. To także wspólne spędzanie z nim czasu wolnego. Na porządku dziennym jest uczestniczenie w wykonywaniu zabiegów, które wykonuje personel medyczny, a także realizowanie zaleceń lekarskich.

Ta praca polega także na dawaniu bliskości drugiej osobie. Osoby starsze, często samotne, nie mają wiele okazji do kontaktu z ludźmi.

Gdzie może pracować jako opiekun medyczny?

W szpitalach, prywatnych klinikach, zakładach opiekuńczo-leczniczych, hospicjach, sanatoriachczy ośrodkach i domach pomocy społecznej. Możesz też zajmować się indywidualną opieką w domu pacjenta.

Praca opiekuna medycznego ma przed sobą wiele możliwości. Masz perspektywę, nie tylko pracy w Polsce, ale też za granicą. Podejmując współpracę z agencją pracy np. w Niemczech możesz zarobić nawet 1400 euro miesięcznie. Firmy, które proponują pracę poza granicami naszego kraju oferują także liczne benefity, takie jak: zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, opłacanie składek ZUS czy pomoc w transporcie.

Zawód opiekuna medycznego możesz uzyskać kończąc szkołę policealną na tym kierunku lub na kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Po ukończeniu kierunku możesz świadczyć usługi opiekuńcze, pielęgnacyjne, higieniczne osobie niepełnosprawnej. W naszej szkole nauczysz się jak odpowiednio dbać o drugiego człowieka.