Szukaj w ofercie

TOP 10 zawodów przyszłości w Polsce

Zastanawiasz się jakie nowe zawody pojawią się za kilka lat i myślisz jak zaplanować swoją przyszłość, aby znaleźć dobrą pracę? Zobacz z jakimi branżami związane są zawody przyszłości, jakie umiejętności będą najbardziej potrzebne oraz dowiedz się w jakich sektorach maszyny zastąpią ludzi.

Zawody przyszłości w Polsce

Specjalista IT, biotechnolog, logistyk, inżynier elektrotechnologii, pracownik usług medycznych, trener, dietetyk, specjalista ds. finansowych, analityk big data, grafik komputerowy – aż 5 z tych zawodów przyszłości znajdziesz w Copernicusie! Ale co to znaczy zawody przyszłości? To profesje, które dopiero się pojawią, ale też te, które znamy - które przetrwają i będziemy je z powodzeniem wykonywać także za jakiś czas, przy wsparciu nowych technologii. Na World Economic Forum, które odbyło się w 2017 roku zaprezentowano raport, według którego 65% dzieci rozpoczynających dziś naukę w szkole będzie pracowało w zawodach, które jeszcze nie powstały.

W których zawodach będzie największe zapotrzebowanie na pracowników?

Przyszłościowe zawody to będą w większości zajęcia związane ze zdrowiem, IT oraz finansami. W branży medycznej pracę bez problemu znajdą lekarze, dietetycy, rehabilitanci, fizykoterapeuci, psycholodzy i psychoterapeuci. W IT praca czekać będzie na programistów, osoby zajmujące się przetwarzaniem i obróbką danych, product managerów czy specjalistów użyteczności UX. Analitycy finansowi i doradcy inwestycyjni także nie będą musieli się martwić o zatrudnienie.

Zawody przyszłości w Centrum Edukacji Copernicus

Rynek pracy ulega ciągłym zmianom, naprzeciw którym wychodzi Centrum Edukacji Copernicus. Naszym słuchaczom oferujemy kierunki nauczania związane aż z pięcioma spośród dziesięciu zawodów przyszłości. Dwuletnia szkoła medyczna kształci uczniów między innymi na kierunkach asystent osoby niepełnosprawnej, asystentka stomatologiczna, masażysta, opiekun osoby starszej czy terapeuta zajęciowy. W ramach kształcenia jednorocznego naukę może rozpocząć u nas każdy, kto chciałby w przyszłości pracować jako instruktor fitness, instruktor rytmiki czy instruktor sportów siłowych.

Jakie kompetencje będą kluczowe na rynku pracy?

Świat zmienia się tak szybko, że rynek pracy musi za tymi zmianami podążać, podobnie jak pracownicy. Dziś nie wystarczy dobre wykształcenie. Dziś ważne są “skillsy” i życie zgodnie z hasłem “lifelong learning”. Musimy uczyć się całe życie i cechować się elastycznością, aby szybko odnaleźć się na dynamicznym rynku pracy. Już dziś niemal w każdej profesji ważne są kompetencje cyfrowe i umiejętność obsługi programów oraz aplikacji, ale niemniej istotna jest inteligencja społeczna i współpraca z ludźmi.

W jakich zawodach zastąpią nas maszyny, a w jakich nam to nie grozi?

Zaletą rozwoju sztucznej inteligencji jest lepsza wydajność pracy i mniejsze koszty dla firm. Nie ulega wątpliwości, że maszyny są szybsze i że będą zastępowały ludzi w wielu branżach. Zmiany te zobaczymy najszybciej w transporcie i rolnictwie. Roboty zastąpią nas także w zawodach związanych z obsługą Klienta, takich jak sprzedawca, kasjer czy telemarketer. Spokojni o swoje zatrudnienie mogą być nauczyciele, pracownicy działów HR, kucharze, specjaliści ds. marketingu, eksperci od Big Data, pracownicy sektora IT, finansowego oraz medycznego.